Historie plemene

WHWT - jde o plemeno pocházející z West Highlandu, z britské západní vrchoviny. Jeho domovem je tedy Skotsko, drsná krajina. Oficiální původ westů sahá do začátku minulého století. Jde o skupinu teriérů, což jsou psi využívaní k práci pod zemí, odkud vyháněli škodnou. Název teriér je odvozen z latinského " terra ", tedy země.

Počátky chovu můžeme hledat u rodiny Malcolmů z Poltallochu v Argyllshiru, která chovala několik malých světlých psíků. Kvůli nehodám při lovu dávali v chovu přednost světlému zbarvení a křížení s tmavým zbarvením nedopustili. Malcolmovi poltalloští bílí psi byli velmi úspěšnou a čistokrevnou linií, která se stala základem moderního chovu. Plukovník Ivan Malcolm se tak stal skutečným otcem plemene a oficiálně jej pojmenoval West Highland White terier.

Standard

Velká Británie
FCI č. 85
Skupina 3: Teriéři
Sekce 2: Malí teriéři

Popis

Velikost: kohoutková výška přibližně 28 centimetrů
Zbarvení: bílé

Vzhled

Hlava: lehce klenutá lebka, výrazný stop, silné čelisti, čenich se mírně zužuje od očí k nosu, nos je černý
Oči: daleko od sebe posazené, střední velikosti, co nejtmavší. Vypouklé a světlé oko je nežádoucí. Oči mají mít pronikavý a inteligentní výraz.
Uši: malé vzpřímené, pevně nesené, ostře zašpičatělé se sametovou srstí
Zuby: velké, skus nůžkový
Krk: svalnatý, dostatečně dlouhý
Tělo: kompaktní rovný hřbet široká silná bedra, hluboký hrudník, dobře klenutá žebra, z bočního pohledu plochá
Ocas: 12 - 15 cm dlouhý, rovný, vesele vztyčený, drsně osrstěný
Srst: rovné drátovité pesíky 5 cm dlouhé, sametová podsada, uzavřená
Hrudní končetiny: svalnaté, krátké, rovné, lokty těsně přiléhají, volný pohyb
Pánevní končetiny: silné, svalnaté, široká stehna, hlezna dobře zaúhlená
Tlapy: u hrudních končetin jsou větší kulaté s tlustými černými polštářky, hustě ochlupené, drápy tmavé

Charakteristika

Bystrý, sebevědomý, temperamentní, stále činorodý tvor s otevřeným pohledem a chutí do všeho. Westíci jsou velmi odvážní, bez náznaku plachosti nebo bázlivosti. Pro svou vyrovnanou povahu rádi sdílí s člověkem městský byt nebo venkovský dům se zahradou. Jde o rozeného lovce, takže je vždy připraven k činu. Má neustále chuť nadšeně pracovat, nejde o žádného lenocha. Vychází s dětmi, dobře přijímá cizí osoby, svého pána považuje za sobě rovného. Při výchově je nutná důslednost, pak budete společně na život pohlížet šťastně!